Daha az kömür ile Daha çok ısınmak için neler yapmalıyız?

Daha ucuza ısınmak istiyorsanız, ucuz kömür yerine kaliteli Sibirya linyitlerini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Yerli kömürün fiyatı ucuz olabilir ama nemi ve kükürdü fazla olduğunu da göz önüne almalısınız. Ayrıca ısıtma yüzeyleri daha kısa zamanda kurum kaplar, dolayısıyla ısı iletimi kötüleşir, baca sıcaklığı yükselerek ısı kaybının yükselmesine sebep olur ki bu da daha fazla kömür kullanmanıza sebep olacaktır. Bu ise ısınma maliyetlerinin yükselmesine sebep olur.

Aşağıdaki sıralanan önlemleri almanız dahilinde yaklaşık %35 civarında bir yakıt tasarrufu ile ekonomik kazanç sağlayacaksınız.

  • Kazan kapağından hava giriyorsa hava girişini engelleyin. Böylece yanmaya iştirak etmeyen havanın kazanı soğutması ve baca çekişinde ki düşmesi önlenmiş olacaktır.
  • Izgara aralıkları düzgün değilse, fazla miktarda kömür yanmadan ızgaranın altına döküleceğinden fazla kömür kullanılır. Bu yüzden kırık, dökülmüş ve ızgara aralığı uygun olmayan ızgara kullanılmamalıdır.
  • Kazana fazla kömür eklemesi yapmayın. Fazla kömür atılınca yetersiz hava sonucu kötü yanma meydana gelir. Kötü yanma sonucu hem fazla kömür tüketilir, hem de sık sık kazan temizliği hasıl olur ve aşırı oranda hava kirliliğine neden olunur.
  • Kazanın kapağı aralıklı kalıyorsa, yani tam kapanmıyorsa; ocağa fazla miktarda soğuk hava girer, yanma bozulur, baca çekişi düşer ve dolayısıyla fazla kömür tüketilir. Bu nedenle, kazan kapakları yanış süresince tam kapatılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü